Holandia nie ratyfikuje umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina?
Przypomnijmy, że Holendrzy w kwietniowym referendum określili swoją opinię na temat ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą. 61 proc. głosujących było przeciwko, 38 proc. zagłosowało za przyłączeniem Ukrainy. Frekwencja przekroczyła 30 proc. więc holenderski rząd musi wziąć pod uwagę wyniki głosowania. Mimo wszystko wynik nie jest wiążący dla holenderskiego parlamentu, ponieważ umowa stowarzyszeniowa została już przez niego ratyfikowana i weszła w życie. Inicjatorami głosowania były ugrupowania eurosceptyczne, które zebrały wymagane do jego rozpisania 300 tys. głosów.
„Jeśli takie rozwiązanie nie zostanie uzyskane, wówczas Holandia nie podpisze umowy”
– Będziemy dążyć do uzyskania prawnie wiążącego rozwiązania, które będzie się odnosiło do naszych obaw wyrażanych przed referendum - powiedział Rutte na konferencji prasowej. Jak dodał, „nie wiadomo jeszcze, jaką formę mają przyjąć te gwarancje”. – Być może będzie to zmiana treści umowy stowarzyszeniowej. Ale może znajdziemy rozwiązanie, które nie będzie zakładało zmiany tekstu - tłumaczył premier dodając, że „jeśli takie rozwiązanie nie zostanie uzyskane, wówczas Holandia nie podpisze umowy”. Zdaniem holenderskiego premiera, „szanse na pozytywne rozpatrzenie zgłaszanych przez nich postulatów są niewielkie, ale musi zostać podjęta próba ich znalezienia”.
„Tymczasowe stosowanie postanowień umowy z Ukrainą może trwać wiecznie”
Dotychczas wszystkie pozostałe kraje członkowskie ratyfikowały umowę Ukrainy z UE, a jej postanowienia są wdrażane na zasadzie tymczasowości. Unijni urzędnicy podkreślają, że "tymczasowe stosowanie postanowień umowy z Ukrainą może trwać wiecznie, dlatego konieczna jest jasna decyzja w tej sprawie, która pozwoli na szybsze zjednoczenie Ukrainy z UE". W odpowiedzi na te słowa kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że przywódcy UE „będą się starali znaleźć takie rozwiązania, które z jednej strony zadowolą stronę holenderską, a z drugiej nie będą w żaden sposób szkodziły porozumieniu z Ukrainą”.